PIVNÍ turistika

Druh:


Regionální gastronomie

Přístupnost:


přístupné veřejnosti

Vhodné pro:


starší 18 let

Více informací:


viz webové odkazy v textu

Ačkoli je Znojemsko především vyhlášenou vinařskou oblastí, nebývale dobře se zde daří i pivu. V kraji můžete ochutnat pivo téměř z desítky regionálních pivovarů a minipivovarů, navštívit několik expozicí seznamujících s pivní historií anebo se vydat na kole po Pivovarské cyklostezce.

Královská pivní historie
Nejstarší písemné doklady o vaření piva máme z královského města Znojma, které získalo právo várečné už ve 13. století. Římský král Rudolf I. Habsburský potřeboval roku 1278 zajistit průchod svých vojsk městem po bitvě na Moravském poli, kde porazil českého krále Přemysla Otakara II. Znojemští souhlasili a výměnou tak získali právo várečné a mílové. O něco později, v době Karla IV., už máme doklady o tom, že ve Znojmě působilo hned několik právovárečných měšťanů, kteří se později sdružili do pivovarského cechu. V předhradí znojemského hradu pak byl roku 1720 založen městský pivovar a od té doby je neodmyslitelnou součástí panoramatu znojemských „Hradčan“. Pivo se zde vařilo nepřetržitě téměř tři staletí, a to až do roku 2005. V roce 2015 se po desetileté odmlce do původního pivovaru výroba piva opět vrátila a dnes je zde znojemské pivovarnictví zastoupeno Znojemským městským pivovarem i muzejní Expozicí pivovarnictví s dochovanou historickou varnou hned v sousední budově.

Právo várečné = jedno z nejdůležitějších a nejvýnosnějších středověkých městských práv povolující vařit a šenkovat (nalévat za úplatu) pivo v domech všech právoplatných měšťanů vlastnících pivní průpěň (pípu). 
Právo mílové = městské právo zaručující monopol výrobců/řemeslníků sdružených v cechu na provozování a prodej svých výrobků či služeb nejen uvnitř městských hradeb, ale také v okruhu přibližně jedné míle kolem města (počítáno od městských hradeb či příkopů). 

 

Kam za PIVNÍ HISTORIÍ

BÍTOV Expozice hradního pivovaru
Středověký hrad Bítov, jeden z nejstarších na moravsko-rakouském pomezí a v ČR vůbec, nabízí dnes návštěvníkům prohlídku nejen romantických interiérů, vzácné zbrojnice či unikátních přírodovědných sbírek. Součástí II. návštěvnického okruhu je od roku 2017 i dochovaný historický hradní pivovar. Návštěvníci se tu seznámí s pivovarnictvím v českých zemích a ve světě i s historií vaření piva bítovskými majiteli hradu (od první písemné zmínky z roku 1618 až po rok 1893, kdy byl pivovar uzavřen). Prohlédnou si prostory pivovaru včetně dochovaného zařízení, podívají se na půdu, kde se skladoval ječmen i do sladovny, využívané k přípravě sladu. Unikátní jsou také ležácké sklepy s chladírnou v hradním sklepení, kde bylo pivo uloženo v dřevěných sudech. Je zde také otevřena expozice historické hospody a od července 2022 nově také byt sládka a šalanda. Hrad Bítov je přístupný veřejnosti vždy cca od velikonoc do konce září a specialitou jsou zdejší adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zakončené v hradní kuchyni ochutnávkou vyuzených dobrot od pana kastelána a voňavého cukroví od paní kastelánky.
www.hrad-bitov.cz 

ZNOJMO Expozice pivovarnictví
Moderní expozice, pobočka Národního zemědělského muzea, vybudovaná v areálu bývalého znojemského hradu v centru Znojma. Nachází se v nejzajímavější budově původního znojemského pivovaru, v tzv. varně. Její dochované technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových zádech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou. Expozice představuje historii vaření i pití piva na Znojemsku, včetně dochované videoprojekce v jedné z obrovských měděných kádí. Unikátnost této expozice podtrhuje také fakt, že sem můžete zajít klidně i s dětmi. Na ty tu totiž čeká tematický dětský koutek a zjednodušené povídání s pivní kvasinkou. Expozici spravuje Znojemská Beseda a je přístupná celoročně.
www.znojemskabeseda.cz/turismus/expozice-pivovarnictvi
www.nzm.cz/znojmo-expozice-pivovarnictvi 

Věděli jste, že...? 
Pít pivo ve středověku bylo bezpečnější než pít vodu? Bylo totiž „převařené“ a s tak nízkým obsahem alkoholu, že bylo podáváno i dětem. Bylo husté a výživné – proto se mu dodnes říká „tekutý chléb“.

 

Kam na DOBRÉ PIVO

BÍTOV Hasičský pivovar
Rodinný pivovar vybudovaný v roce 2015 v prostorách bývalé hasičské zbrojnice v centru Bítova si zachoval původní industriální architekturu. Tu si dokonale vychutnáte v pivnici, která je jeho přirozenou součástí. Využít můžete i komentované prohlídky pivovaru spojené s ochutnávkou zdejší pivní produkce. Hasičský pivovar se zaměřuje na tradiční výrobu piva se spodním kvašením a zráním v ležáckých tancích. Mistní pivo Tesák, certifikované jako Regionální produkt Znojemska, sbírá jedno odborné pivovarnické ocenění za druhým. Ochutnat zde na čepu můžete vždy minimálně 3 druhy piva (světlý ležák 12%, polotmavý ležák 12% a některý ze speciálů).
Bítovské pivo však slouží i jako základ pivních gastrospecialit, které z něj vaří v sousední, sesterské restauraci U Tesařů. Vyhlášenou lahůdkou jsou zdejší pivní škvarky nebo pivní nealkoholická limonáda a pivní želé, jehož sladkou chuť oceníte např. u vyzrálých sýrů anebo kořeněných paštik. 
Vydat se odtud můžete i na cyklookruh Pivovarská 12%, který na 12 km spojuje všechny nejvýznačnější turistické i pivní cíle Bítovska. Začíná i končí právě u Hasičského pivovaru Bítov a po cestě zavítáte na hrad Bítov, k Jezírku lásky i na řadu krásných vyhlídek na zátoky Vranovské přehrady.
Kdo by chtěl strávit dovolenou v blízkosti svého oblíbeného pivního moku, ten může využít i možnost ubytování hned nad pivovarskou restaurací v Penzionu U Tesařů anebo v apartmánových Chatách U Tesařů v lokalitě Bítov-Horka přímo u vody v jedné ze zátok Vranovské přehrady (do pivovaru cca 2 km).
www.pivovarbitov.cz 
www.utesaru.cz 

ZNOJMO Znojemský městský pivovar 
Roku 2015 došlo k znovuobnovení vaření piva v areálu bývalého znojemského hradu akciovou společností Znojemský městský pivovar. Zdejší produkce zahrnuje řadu speciálů, jejichž výroba se v průběhu roku pravidelně střídá, např. adventní Medová 13%, Valentinský Stout 13%, velikonoční Jantarová 13% či světový unikát svatomartinské „pivo s přívlastkem“ Sauvin 11%, o kterém více píšeme o pár řádků níže... 
Milovníci „zrzavého“ dnes mohou s průvodcem navštívit i výrobní prostory Znojemského pivovaru, kde je součástí komentované exkurze i ochutnávka několika vzorků právě uvařeného piva. 
Orosenou produkci pak mohou okusit hned v několika pivovarských provozovnách v centru Znojma, které vždy zdobí nezaměnitelný symbol velkého písmenka „Z“. Přímo v areálu pivovaru na ulici Hraní najdou ReZtauraci s velkou pivovarskou zahrádkou, na Masarykově náměstí pak pivovarskou HoZpodu, na Horním náměstí se mohou občerstvit u stánku BiZtro anebo v občerstvení TeraZa, umístěném na jedné z nejkrásnějších vyhlídek přímo před románskou rotundou sv. Kateřiny. 
www.pivovarznojmo.cz 

Znojemský PIVNÍ UNIKÁT
Naprosto unikátní snoubení znojemského piva a vína však mohou vaše chuťové pohárky zažít také v listopadu. Tradičně u příležitosti svátku sv. Martina, tedy v době ochutnávání prvních mladých vín a propečených martinských husiček, přichází na trh speciální limitovaná edice „piva s přívlastkem“ jménem Sauvin 11%. Jde o světovou raritu, kterou Znojemský městský pivovar poprvé uvařil v roce 2017 jako experiment velmi pozorně sledovaný odbornou i laickou veřejností. Vinařská šlechtitelská stanice Ampelos a Výzkumný ústav pivovarský a sladařský tehdy v rámci výzkumného projektu lokalizovali originální kmen vinných kvasinek, specifický výhradně pro vinice v oblasti Znojemska. Vznikl tak Sauvin 11% – pivo kvašené vinnou kvasinkou, typu ALE se silnou ovocnou charakteristikou. Navíc je ozvláštněno chmelem Nelson Sauvin, jehož aroma připomíná odrůdu vína Sauvignon blanc – spojitost se Svatomartinským vínem je tedy jednoznačná. A že jde o skutečný unikát potvrdilo i na konci roku udělené ocenění Nejlepší experimentální pivo roku 2018.


Kdo by si chtěl udělat zážitkový výlet a objet všechny regionální pivovary a minipivovary v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, musí si do mapy poznačit kromě Znojma a Bítova, také Hnanice, Moravský Krumlov, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Únanov a Višňové. V budoucnu by se minipivovar měl objevit také v Hodonicích.

 

KAM a KDY na PIVNÍ AKCE

A nechce-li se vám cestovat, stačí přijet na některý z pivních festivalů, kde jsou piva jednotlivých regionálních výrobců od sebe vzdálená jen pár kroků. Ty největší se konají v červnu ve Znojmě a v Moravském Krumlově. Další pivní akce pak v Jevišovicích, Miroslavi nebo Hodonicích. Jejich součástí je vždy doprovodný hudební či gastronomický program… 

Tradiční PIVNÍ AKCE v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí:
ÚNOR
Pivní korbel Hodonice – košt lokálních piv v místním kulturním domě.

DUBEN
Pivní festival Miroslav – ochutnávky piv z místní regionální produkce i několika zahraničních druhů s bigbeatovým hudebním doprovodem.

ČERVEN
Krumlovské pivní slavnosti – přehlídka místních pivovarů a rockových kapel na nádvoří zámku v Moravském Krumlově. www.mkrumlov.cz 
Pivní slavnosti Znojmo – orosená přehlídka pivní produkce Znojemského městského pivovaru s pestrým hudebním programem. www.znojemskabeseda.cz 

SRPEN
Bohutické Řízkobraní – soutěžní klání různých druhů řízků i regionálních piv v areálu zámečku. www.bohutice.cz 
Jevišovické pivní slavnosti a Dožínky – každoroční oslava úrody i piva s bohatým doprovodným programem. www.jevisovice.cz 

 

Budete-li nyní doma váhat, kam na dovolenou, když jeden z vás miluje VÍNO, ale ten druhý PIVO, bude teď vaše rozhodování už určitě snazší – u nás se totiž pivo potkává s vinohrady...