Obec
Rozvoj
Řádný člen
2017
Jedno z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších poutních míst jihozápadní Moravy ležící 8 km severně od Znojma. Lokalita je také významným archeologickým nalezištěm z období neolitu.
První písemná zmínka o obci převážně zemědělského charakteru pochází z roku 1220. Osídlení zdejší krajiny je však prokazatelně mnohem starší – četné archeologické nálezy řadí lokalitu mezi nejvýznamnější neolitická naleziště dokládající zejména kultury s moravskou malovanou keramikou. Bylo zde objeveno a prozkoumáno osídlení nejstaršího zemědělského lidu na území České republiky. Nejznámějším nálezem je Mašůvecká venuše – unikátní ženská plastika s rituálně zdviženýma rukama, která stejně jako slavná Věstonická venuše symbolizují pradávnou slávu moravských polí.
Kdysi býval uprostřed zdejších lesů zázračně uzdravující pramen, kterému se říkalo Svatá studně a jeho nejbližšímu okolí Svatoňovec. Toto místo bylo považováno za posvátné a bylo chováno ve velké úctě a vážnosti. Když byl pramen roku 1676 soudně prozkoumán a jeho léčivá síla byla oficiálně potvrzena, vznikly v jeho blízkosti menší lázně (dnes již zaniklé). Z vděčnosti za uzdravení byla nad pramenem vystavěna nejprve dřevěná mariánská kaple, později kamenný kostelík a když ani ten nestačil náporu poutníků, vznikl zde v 50. letech 20. století (což je samo o sobě také zázrakem!) rozlehlý poutní areál. Ten dnes zahrnuje Křížovou cestu, Boží hrob, Mariánskou cestu s více než 50 obrazy poutních míst ČR, Slovenska a Rakouska, Lurdskou jeskyni, Svatou studnu, sochy Panny Marie a řady světců. Areál zdobí také Kalvárie a jen pár kroků od ní monumentální Památník osvobození.
Dominantou obce je poutní kostel Navštívení Panny Marie, založený roku 1680 slavným obráncem Brna, maršálem Jean Louis Raduitem de Souches, jehož rod pocházel z francouzského La Rochell. Ten věnoval zdejšímu kostelu památnou sošku Panny Marie de Foi, která jej podle legendy během četných válečných konfliktů za Třicetileté války bezpečně ochraňovala. Tzv. „Hlavní pouť u Panny Marie matky víry“ se v Hlubokých Mašůvkách koná vždy na počátku července a jde o vyhlášenou církevní slavnost trvající celý víkend.
Hluboké Mašůvky leží v malebné krajině, která láká k výletům do okolí pěšky i na kole – např. údolím podél Plenkovického potoka, na kterém jsou jako romantické samoty dochovány původní mlýny, až ke zřícenině hrádku Lapikus. Relaxaci a osvěžení za horkých letních dnů nabízí také zdejší venkovní letní koupaliště s řadou vodních trysek.
info@hlubokemasuvky.cz
+420 515 255 225