Kraj, kde se PIVO potkává s VINOHRADY

Autor článku


ZnojmoRegion

Téma


Z jiného úhlu

Subjekt


ZnojmoRegion

Více info


viz odkazy v textu

Napadlo vás někdy podívat se na vínem proslavené Znojemsko očima milovníků piva? Tento JINÝ ÚHEL POHLEDU možná trochu překvapí, ale srdce pivařovo při něm zaručeně zaplesá…

Ačkoli je Znojemsko především vyhlášenou vinařskou oblastí, nebývale dobře se zde daří i pivu. V kraji můžete ochutnat pivo téměř z desítky regionálních pivovarů a minipivovarů, z nichž přední místo zaujímá, a v historii vždy zaujímal, ten znojemský. 

Královské město Znojmo totiž získalo právo várečné už ve 13. století, a to od římského krále Rudolfa I. Habsburského. Ten v roce 1278 potřeboval zajistit průchod svých vojsk po bitvě na Moravském poli, kde porazil českého krále Přemysla Otakara II., a Znojemští tak výměnou získali právo várečné a mílové. Už v době Karla IV. působilo ve Znojmě hned několik právovárečných měšťanů, kteří se později sdružili do pivovarského cechu. V předhradí znojemského hradu pak byl roku 1720 založen městský pivovar a od té doby je neodmyslitelnou součástí panoramatu znojemských „Hradčan“. Pivo se zde vařilo nepřetržitě téměř 300 let, a to až do roku 2005. V roce 2015 se po desetileté odmlce do původního pivovaru výroba piva vrátila a dnes je zde zastoupena dokonce hned ve dvojí podobě.

Tu první představuje speciální Expozice pivovarnictví, pobočka Národního zemědělského muzea, kterou provozuje Znojemská Beseda. Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru, v tzv. varně. Její dochované technologické zařízení z roku 1930 vyrobené 
ve Škodových zádech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou. Unikátnost této expozice podtrhuje také fakt, že sem můžete zajít klidně i s dětmi. Na ty tu totiž čeká tematický dětský koutek a soutěže s pivní kvasinkou. Novinkou letošního roku je změna přístupnosti expozice. Díky stavební rekonstrukci z přelomu roku je od 18. března 2019 provoz celoroční a historické exponáty se už nemusí na zimu stěhovat do depozitářů.
www.znojemskabeseda.cz/expozice-pivovarnictvi

Druhá tvář znojemského pivovaru ožila díky znovuobnovení vaření piva akciovou společností Znojemský městský pivovar. Milovníci zrzavého moku dnes mohou navštívit přímo výrobu a součástí exkurze je navíc i ochutnávka několika vzorků právě vařeného piva. Orosenou produkci můžete okusit také ve vlastních podnicích Znojemského městského pivovaru v centru Znojma: v pivovarské restauraci HoZpoda na Masarykově náměstí, v Café MuZeum za minoritským klášterem v ulici Přemyslovců anebo v občerstvení TeraZa, umístěném na jedné z nejkrásnějších vyhlídek přímo před románskou rotundou sv. Kateřiny. Není tajemstvím, že i přímo v areálu pivovaru v dohledné době vznikne nová pivovarská ReZtaurace s naprosto jedinečným duchem místa. 
www.pivovarznojmo.cz

Nové pivovary a minipivovary na Znojemsku však vznikají i v místech, která s pivovarnictvím dosud neměla nic společného. Např. Hasičský pivovar Bítov byl v roce 2015 vybudován v prostorách bývalé hasičské zbrojnice a dodnes si zachoval jedinečnou architekturu. Tu si dokonale vychutnáte v pivnici, která je jeho součástí. Zdejší pivo Tesák, certifikované jako Regionální produkt Znojemska, sbírá jedno odborné pivovarnické ocenění za druhým. Lahůdkou jsou i zdejší pivní škvarky, které od června 2019 doplní také pivní džemy a marmelády.
www.pivovarbitov.cz

Kdo by si chtěl udělat zážitkový výlet a objet všechny regionální pivovary a minipivovary v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí, musí si do mapy poznačit kromě Znojma a Bítova, také Hnanice, Moravský Krumlov, Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov a Únanov. V budoucnu by se minipivovar měl objevit také v Hodonicích.

Přehled všech pivovarů a minipivovarů v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí:

A nechce-li se vám cestovat, stačí přijet na některý z pivních festivalů, kde jsou piva jednotlivých regionálních výrobců od sebe vzdálená jen pár kroků. Ty největší se konají v červnu ve Znojmě a v Moravském Krumlově. Další pak v Jevišovicích, Miroslavi nebo Hodonicích. Jejich součástí je vždy doprovodný hudební program… 

Pivní slavnosti v turistické oblasti Znojemsko a Podyjí:

Naprosto unikátní snoubení znojemského piva a vína však mohou vaše chuťové pohárky zažít také v listopadu. Tradičně u příležitosti svátku sv. Martina, tedy v době ochutnávání prvních mladých vín a propečených martinských husiček, přichází na trh speciální limitovaná edice „piva s přívlastkem“ jménem Sauvin 11%. Jde o světovou raritu, kterou Znojemský městský pivovar poprvé uvařil v roce 2017 jako experiment velmi pozorně sledovaný odbornou i laickou veřejností. Vinařská šlechtitelská stanice Ampelos a Výzkumný ústav pivovarský a sladařský tehdy v rámci výzkumného projektu lokalizovali originální kmen vinných kvasinek, specifický výhradně pro oblast Znojemska a jeho vinice. Vznikl tak Sauvin 11% – pivo kvašené vinnou kvasinkou, typu ALE se silnou ovocnou charakteristikou. Navíc je ozvláštněno chmelem Nelson Sauvin, jehož aroma připomíná odrůdu vína Sauvignon blanc – spojitost se Svatomartinským vínem je tedy jednoznačná. A že jde o skutečný unikát potvrdilo i na konci roku udělené ocenění Nejlepší experimentální pivo roku 2018.

Budete-li nyní doma váhat, kam na dovolenou, když jeden z vás miluje VÍNO, ale ten druhý PIVO, bude teď vaše rozhodování už určitě snazší - u nás se totiž pivo potkává s vinohrady...

 

Věděli jste, že...? 
Pít pivo ve středověku bylo bezpečnější než pít vodu? Bylo totiž „převařené“ a s tak nízkým obsahem alkoholu, že bylo podáváno i dětem. Bylo husté a výživné – proto se mu dodnes říká „tekutý chléb“.



Sdílejte článek a podělte se s ostatními