AKCE Vinařské t(r)ipy 2021 (10.09.2021 - 12.09.2021)

Datum konání:


10.-12. 9. 2021

Místo konání:


turistická oblast Znojemsko a Podyjí

Akci pořádá:


jednotlivé uvedené subjekty, města a obce

Více informací:


viz webové odkazy v textu níže

Ve dnech 10.–12. září 2021 se největší a nejstarší vinařská slavnost v republice – Znojemské historické vinobraní – opět neuskuteční tak, jak ji všichni znají. Namísto ulic královského města Znojma se i letos program rozprostře po celém Znojemsku.

Vinaři Znojemska se i v roce 2021 spojili a připravili akci, která program vonící vínem nabídne přímo ve sklepních uličkách v okolí Znojma. Čeká na vás více jak 200 otevřených sklepů, desítky degustačních míst, čerstvý burčák, regionální dobroty, soutěže, cimbálové muziky, koncerty, vycházky do vinohradu, křest vín, kyvadlová doprava a posílené dopravní spoje, ale hlavně
skvělá nálada i skvělé víno.
To vše jako akce s názvem Vinařské t(r)ipy pořádaná coby náhrada za zrušené Znojemské historické vinobraní v původně plánovaném
termínu 10.–12. září 2021.

 

ZNOJMO

INFOPOINT ZnojmoRegionu + festivalová vína i hudba
10.–12. 9. 2021, ZNOJMO – Obroková 2/10 u Radniční věže (hned pod TIC Znojmo) 

www.znojmoregion.cz
Každý den akce VINAŘSKÉ T(R)IPY, vždy od 10 do 20 hod., nabídne destinační společnost ZnojmoRegion ve své kanceláři u Radniční věže veřejnosti veškeré informace o všech zapojených obcích a vinařstvích, programech v jednotlivých sklepních uličkách i posílených dopravních spojích. A přidá k tomu i další tipy na výlety po celé turistické oblasti Znojemsko a Podyjí.
Ve vybraných časech se zde představí amatérští muzikanti a hudební skupiny a po celou dobu budou k dispozici také ochutnávky vín. Půjde o degustace a prodej limitované edice 24 vín vybraných pro letošní ročník mezinárodního Hudebního festivalu Znojmo. Současně bude kancelář ZnojmoRegionu otevřena jako tiskové centrum a zázemí pro akreditované novináře (akreditace předem na: tajemnik@znojmoregion.cz).

Doprovodný hudební program před INFOPOINTEM:
PÁTEK 10. 9. 2021

SOBOTA 11. 9. 2021

NEDĚLE 12. 9. 2021

Vinobraní v Louckém klášteře 
10.–12. 9. 2021, ZNOJMO – areál Louckého kláštera (Loucká 3622/29) 

www.znovin.cz
Vřelého přijetí se vám dostane i v premonstrátském klášteře v Louce na jižním předměstí Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Věhlasná vinařská společnost Znovín Znojmo zde zajišťuje (kromě vlastní vinařské prodejny) i kompletní návštěvnický provoz, vinařské a bednářské muzeum, ojedinělou vinařskou uměleckou galerii přezdívanou "Znojemský Louvre" anebo komentované prohlídky kláštera s průvodcem, kdy projdete nádherné barokní sály i rozsáhlé sklepy a zavítáte i do dochované románské krypty pod kostelem sv. Václava.
Během Vinobraní se zde těšte na ochutnávky vín Znovínu Znojmo, prodej burčáku, komentované prohlídky kláštera i živou hudbu. Vstup na akci je zdarma. K dobré náladě zahraje JERRY BAND (v pátek od 16 do 20 hod. a v sobotu od 14 do 20 hod.) a občerstvení zajistí GATO Production (v pátek i sobotu od 12 do 20 hod.).

Prodej burčáku, lahvového a stáčeného vína:

Prohlídky Louckého kláštera a ochutnávky vín v Návštěvnickém centru:

Nově jsou do programu prohlídek s průvodcem zařazeny „zapomenuté“ prostory za štukovými sály s dochovanými pozůstatky působení vojáků ve zdech kláštera za minulého režimu, a také nově zrekonstruované prostory 2. podlaží s nádhernými sály a zajímavou atmosférou. Při prohlídce ochutnají návštěvníci na 5 různých místech 6 vzorků vín z produkce Znovínu Znojmo. V návštěvnickém centru se přitom bude současně nabízet k ochutnání 31 vzorků znovínských vín. Víno se bude nalévat do zálohovaných skleniček, takže se hosté mohou s nimi volně pohybovat v prostoru kláštera. 
www.znovin.cz/program-znovinu-znojmo-a-s-na-znojemskem-vinobrani 
 

Enotéka znojemských vín
denně po celý rok, ZNOJMO – Hradní ul. (areál bývalého Znojemského hradu)

www.vinotrh.cz/enoteka
Znojemská vína můžete vychutnávat i v nově otevřené Enotéce naproti Znojemskému městskému pivovaru. V budově bývalé pivovarské kotelny a strojovny vznikla architektonicky unikátní „chytrá vinná galerie“, která je v současnosti největší degustační místností se systémem By the Glass® v České republice. Funguje na principu předplacené karty, kterou si zakoupíte u pokladny a nabijete na Vámi zvolenou libovolnou částku. Pak už jen obcházíte speciální vinné vitríny a sami vybíráte, co a kolik se Vám má do skleničky nalít z automatického degustačního systému. Čeká tu na 70 vzorků vín, které vás provedou profilem celé Znojemské vinařské podoblasti. Ochutnáte klasické odrůdy, regionální novošlechtěnce, ale i víno naturální, ledové nebo slámové. V tematické sekci Enotéky se aktuálně představuje 30 vín odrůd Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský ročníku 2020 VOC Znojmo. A rozhodně se zde vyplatí si vybrat zásoby lahvovaného vína i pro svůj vlastní domácí sklep – ceny lahví jsou tu totiž totožné s tím, za kolik byste je koupili v daném vinařství či vinném sklípku.
Kromě moderního interiéru s úchvatnými průhledy na staré město s chrámem sv. Mikuláše a opravdu velmi kvalitních vín, tu mají také vlastní výbornou kávu. Nechávají si jí speciálně namíchat i pražit pouze pro tuto provozovnu. V designové kavárně, která je nedílnou součástí Enotéky, s působivými dřevěnými balkónky ve vstupní části si můžete navíc vybrat i z čerstvých zákusků od lokálních producentů. 
Vychutnávat zde víno nebo kávu a dobroty můžete také venku na otevřené zahrádce.
Po dobu konání akce Vinařské t(r)ipy bude v Enotéce znojemských vín mimořádně v nabídce i čerstvý burčák.

Otevírací doba Enotéky znojemských vín:

Rajská vinice – degustace vín LAHOFER
do 12. 9. 2021, ZNOJMO – Karolíniny sady 

www.lahofer.cz
Degustační altán v Rajské vinici pod kostelem sv. Mikuláše otevřelo Vinařství LAHOFER v dubnu 2013 jako svůj první degustační stánek uprostřed vinice, a to přímo v historickém centru města Znojma. Stánek vznikl v původním kamenném domku u jedné z vyhlídek v Karolíniných sadech, v místě bývalé hradební bašty bránící město v přístupu od řeky Dyje.
Návštěvníkům se tu nabízí kromě nádherného výhledu také možnost degustace 10 vzorků přívlastkových vín včetně všech 3 odrůd zařazených do apelačního systému VOC Znojmo. Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský tak zde mohou návštěvníci nejen ochutnat, ale současně se ve funkčním vinohradu podívat na keře, ze kterých se tato lahodná vína rodí. Vinohrad je zde vysazen starým způsobem tzv. „na hlavu“ neboli „na kůl“. Nemá tedy vedení z drátů, ale každá „hlava“ má svou vlastní oporu.
Degustační altán je otevřen celou turistickou sezonu a lahodná vína nabízí o prázdninách denně vždy od 11 do 19 hod., pak do poloviny září už jen o víkendech.  
 

Vlkova věž – vinařské infocentrum VOC Znojmo 
denně do 12. 9. 2021, do konce října pak jen víkendy, ZNOJMO – Kollárova 6 

www.vocznojmo.cz/cs/infocentrum
Vinařský spolek VOC Znojmo provozuje kromě oblíbeného VINObusu i specializované vinařské infocentrum. Najdete jej ve Vlkově věži v centru Znojma u spodního konce Masarykova náměstí. Je součástí rozsáhlého středověkého hradebního systému a slouží také jako vyhlídková věž. Otevřená je od května do konce října a nabízí se zde informace o vinařstvích a vinařských akcích ve Znojmě a okolí, ochutnávky vín nebo možnost nákupu všech vín certifikovaných VOC Znojmo. Jde o tři nejtypičtější odrůdy Znojemské vinařské podoblasti: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, kterých je zde několik desítek. 

Otevírací doba Vlkovy věže:
květen a období 14. 9. – 31. 10. 2021 pouze víkendy a svátky:

červen až 12. 9. 2021 denně:

 

VRBOVEC

Žluté kolo = #nenechamevasnasuchu
10.–11. 9. 2021, VRBOVEC –
sklepní uličky 
www.cechvrbovec.cz
www.obec-vrbovec.cz

Nenecháme Vás na suchu! Tak zní motto Cechu vinařů z Vrbovce, největší vinařské obce Znojemské vinařské podoblasti. Každý víkend až do konce září zde vždy minimálně jeden sklep „drží pohotovost“ a je připraven postarat se o každého vínachtivého návštěvníka zdejší sklepní uličky (vždy v pátek 16–21 hod., sobotu 11–21 hod. a neděli 11–18 hod.). A jak se ve Vrbovci pozná, že je vinař ve sklepě, že se u něj můžete zastavit na pohárek nebo si koupit lahvinku vína? No má přece u sklepa opřené kolo... Žluté kolo (ovšem i jakkoli jinak umělecky ozdobené kolo) se ve Vrbovci stalo symbolem otevřeného sklepa a přehled míst, kde vás o víkendech až do konce září nenechají na suchu, najdete na www.cechvrbovec.cz/vrbovecke-sklipky-o-vikendech.
Druhý zářijový víkend tu vrbovečtí vinaři otevřou 18 sklepů a nabídnou ochutnávky vín a burčáku přímo v místě jejich zrodu. Můžete navštívit vinaře přímo ve sklepě, popovídat si s ním o víně a využít příležitosti, kdy jej nehoní práce ve vinohradu či kolem vína samotného. Kromě vína a burčáku či hroznového moštu budete moci ochutnat vynikající občerstvení od vrboveckých vinařek, rožněné sele, grilované speciality, domácí chleby a pomazánky, koláče či zákusky. Na několika místech bude hrát živá hudba k tanci i poslechu (cimbálovky, kytary, harmonika...). Vinařství Ampelos má v plánu retrodisco po oba dva dny...
Vstup na akci se neplatí žádný a vinnou skleničku bude možné zakoupit za 50 Kč na místě ve všech zapojených vinařstvích. K dispozici tam budou i mapky otevřených sklepů s informacemi

Program ve Vrbovecké sklepní uličce: 

Kyvadlová a posílená doprava:
Po oba dny bude ze Znojma do Vrbovce zdarma pendlovat Retro BarBus. Kazdou celou hodinu bude odjíždět ze Znojma z Horního náměstí směrem do vrbovecké sklepní uličky, a opačným směrem bude vyjíždět vždy v půl. Ve Znojmě přitom bude mít celkem 7 nástupních/výstupních zastávek. Jízdní řád Retro BarBusu si můžete stáhnout ZDE anebo je k nahlédnutí na webových stránkách Cechu vinařů Vrbovec: www.cechvrbovec.cz/2021/08/vinarske-tripy-ve-vrbovci 
Kromě toho lze využít i pravidelný linkový bus č. 819, který odjíždí ze Znojemského autobusového nádraží z nástupiště č. 13. tento spoj bude v pátek i v sobotu posílen. Jízdní řád linky č. 819 ke stažení ZDE.

Parkovat lze poblíž sklepní uličky na polních cestách nebo u vrboveckého letního koupaliště na okraji obce, kde je k dispozici odstavné parkoviště i pro obytné vozy. Mapa parkovacích míst a příjezdových cest ZDE.

Pro rodiny s dětmi anebo pro ty, kteří nechtějí celý víkend strávit pouze se sklenkou vína v ruce, nabízí obec Vrbovec řadu příjemných turistických vycházek či cyklistických vyjížděk – např. nenáročnou Naučnou stezku Hroznové kozy, kde se nejen dospělí, ale i děti zajímavým a zábavným způsobem dozví vše o pěstování hroznů a výrobě vína nebo o legendami opředeném patronu vinic "Hroznové koze" (www.cechvrbovec.cz/naucna-stezka-hroznove-kozy). Výlet z Vrbovce může vést i na nedalekou na Jelení farmu v Ječmeništi či na vyhlídkový viniční hrádek Lampelberg. Svůj výlet však můžete protáhnout až do spřátelené vinařské obce Hollabrunn v nedalekém Rakousku. Inspirovat se přitom můžete tipy na výlety na www.sklepniulickyhrave.cz.
 

Hrádek Lampelberg – degustace vín LAHOFER
do 12. 9. 2021, VRBOVEC – viniční trať Lampelberg 

www.lahofer.cz
Zdaleka nejen pro cyklisty a cestující ve VINObusu je na neobyčejném místě u romantického hrádku Lampelberg připravena možnost ochutnávky znojemských vín. Kamenný viniční hrádek s malou kruhovou věží a vyhlídkovou terasou, pod níž bývala místnost pro hotaře (strážce vinic) a maštal pro koně, byl postaven kolem roku 1860. Stojí na nejvyšším místě stejnojmenné viniční tratě v katastru obce Vrbovec, v místě nad zaniklou pohraniční obcí Ječmeniště.
Dnes je upraven jako sezonní degustační místo vinařské společnosti LAHOFER a je otevřen celou turistickou sezónu. Ochutnávat zde můžete o prázdninách denně vždy od 10 do 18 hod., a pak do poloviny září vždy o víkendech.  
 

 

ŠATOV

Otevřené sklepy
10.–11. 9. 2021, ŠATOV – sklepní uličky
 
www.vinarisatov.cz
I Šatovští vinaři zvou druhý zářijový víkend do svých otevřených vinných sklepů na ochutnávky lahodných vín i čerstvého burčáku. Otevřeno bude celkem v 19 vinařstvích a těšte se i na několik cimbálových muzik nebo individuální prohlídky sklepů. Program poběží v pátek od 14 do 20 hod. a v sobotu od 10 do 20 hod.
Vstupné 100 Kč platí po oba dva dny. Kdo bude chtít i vinnou skleničku, připlatí si 50 Kč. Každý, kdo zaplatí vstupné, získá náramek a slosovatelný kupón, do kterého když vyplní své kontaktní údaje, zařadí se do slosování o 3 vinařské ceny. První cenou bude 9 kartonů šatovského vína, druhou cenou 6 kartonů a třetí cenou 3 kartony vína! Slosování ze všech odevzdaných a řádně vyplněných kupónů proběhne on-line až po akci, ve středu 15. 9. 2021, a výherci budou kontaktováni.

Program v Šatovských sklepních uličkách: 

Degustace Znovínských vín v Moravském sklípku
denně do 30. 9. 2021, ŠATOV –
 Moravský sklípek 
www.znovin.cz/moravsky-sklipek-v-satove
V slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou patrné doslova na každém kroku, zejména pak v pitoreskních sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz. V jedné z nich najdete i Moravský sklípek Znovínu Znojmo. Nabízejí se zde vína z jejich aktuální produkce a zároveň zde také můžete degustovat speciální vína vypěstovaná na naučné vinici za Moravským sklípkem, která nikde jinde neochutnáte. K vychutnávání vín je připravena terasa a vnitřní vinárna. Po domluvě se také můžete podívat do sklepa, kde jsou vína uložena v tzv. privátních boxech. Otevřeno je zde denně až do konce září vždy od 14 do 20 hod. Restaurační provoz je zde však v současnosti uzavřen.  
 

Degustace Znovínských vín na vinici Peklo
denně do 30. 9. 2021, ŠATOV –
 vinice Peklo na státních hranicích za Areálem čs. opevnění 
www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinici-peklo-v-satove
Nejnovější atrakcí turistického programu Znovínu Znojmo je nově vybudovaný degustační stánek na viniční trati Peklo, která se nachází za Šatovem přímo na „Železné oponě“ na hranici s Rakouskem. Ochutnat zde můžete (nejen) vína, která byla na této krásné vinici vypěstována, z nichž nejvyhlášenější je tzv. „Müllerka z Pekla“. Vinice Peklo je terasovitá a má tvar „pekelného“ kotle. Hrozny, které zrají v údolí jsou doslova vypečené sluncem, které zde praží doslova "jako v pekle". Kolem Pekla jsou pro vás připraveny také dva okruhy s Pohádkovou stezkou, které se dají projít jak pěšky, tak na kole. Vychutnejte si skleničku vína při fascinujících výhledech na krásnou krajinu kolem Šatova, s výhledy do Rakouska. Peklo se nachází za Areálem čs. opevnění a železné opony, kousek od železniční stanice v Šatově – můžete sem tedy pohodlně přijet i vlakem. Ochutnávky lahodných vín přímo uprostřed "pekelných vinohradů" si můžete vychutnat až do konce září denně od 9 do 18 hod.  

 

NOVÝ ŠALDORF–SEDLEŠOVICE

Křest Šaldorfských Kraváků 
10. 9. 2021, NOVÝ ŠALDORF – sklepní uličky

www.saldorfske-sklepy.cz/saldorfsky-kravak
www.facebook.com/events/543875006736280 
Ochutnejte vína jedné odrůdy, jednoho ročníku, z jednoho kopce, avšak od různých vinařů, kteří se dokázali dohodnout na společné technologii, láhvi a etiketě! 100% Sauvignon blanc z Kraví hory, historické viniční polohy na posledních výběžcích Českého masivu. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. 
Při příležitosti uvádění na trh dalšího ročníku jedinečného vína Šaldorfský Kravák z viniční trati Kraví hora u Znojma pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy samostatnou ochutnávku těchto vín. K příjemné atmosféře přispěje i cimbálová muzika. Ochutnávka bude probíhat od 18 do 22 hod. na venkovním prostranství mezi sklepy u historického lisu. Vstup na tuto akci zdarma.
 

Otevřené šaldorfské sklepy 
11. 9. 2021, NOVÝ ŠALDORF – sklepní uličky 

www.saldorfske-sklepy.cz
www.facebook.com/events/543875006736280 
Od 10 do 23 hod. bude v šaldorfských uličkách otevřeno 20 vinných sklepů připravených nabídnout ochutnávky mnoha desítek výborných šaldorfských vín i čerstvých burčáků. V odpoledních hodinách zahrají cimbálové muziky, večer se na podiu na prostranství u historického kládového lisu představí hudební skupina ONKELS. Návštěvníci si mohou také zasoutěžit v degustátorské soutěži o plný trakař šaldorfských vín – stačí jen rozpoznat co nejvíce jednotlivých odrůd vín a typických aromat. Účast návštěvníků v degustátorské soutěži je dobrovolná a pravidla soutěže naleznete ZDE.
Samozřejmostí jsou zajímavé nabídky občerstvení u jednotlivých vinařů a další doprovodný program přímo ve vinných sklepech. Vstupenky na akci (100 Kč) bude možné zakoupit na místě až v den konání akce, předprodej není zaveden. V ceně je zahrnuta sklenička na víno, degustační karta a program.

V Novém Šaldorfě však můžete až do konce září využít i další vinařskou nabídku. "Týdny vinaře v Šaldorfských sklepech" jsou pravidelnou akcí, kdy je každý den od května do září otevřen v místních sklepních uličkách alespoň jeden vinný sklep pro veřejnost. Otevřeno je vždy od 17 do 21 hod. a šaldorfští vinaři se ve službách pravidelně střídají. Aktuální rozpis najdete zde: www.saldorfske-sklepy.cz/otevrene-sklepy

 

KONICE A POPICE

Otevřené sklepy
11. 9. 2021, ZNOJMO–KONICE a ZNOJMO–POPICE – sklepní uličky  

www.facebook.com/Spolek-vinařů-Konice-a-Popice
Spolek vinařů z Konic a Popic, dvou příměstských částí Znojma, které těsně přiléhají i k Národnímu parku Podyjí, zve do svých otevřených vinných sklepů. Program poběží v obou sousedících obcích pouze v sobotu od 13:00 do 22:00 hod. 
Společná vinařská akce nabídne ochutnávky vín v 16 sklepích (9 v Konicích + 7 v Popicích), čerstvý burčák i lokální produkty jako jsou kozí a ovčí sýry, domácí chléb či cukroví. Navštívíte zdejší pískovcové sklepy (nejstarší datovaný z roku 1667), kde ochutnáte výborná vína a cestou se pokocháte malebnou přírodou národního parku. Vše protkané hudbou a dobrou náladou. Vstup na akci je zdarma. 
Mapy Otevřených sklepů Konice a Popice v tištěné formě jsou k vyzvednutí ve sklepích 1, 8 a 11 anebo i s dalšími informacemi ke stažení ZDE

 

JAROSLAVICE

Jaroslavické otevřené sklepy
11. 9. 2021, JAROSLAVICE – sklepní uličky 
www.obec-jaroslavice.cz
Také někteří vinaři z Jaroslavic zvou na ochutnávky svých vín, prodej burčáku a místní speciality. Navštivte je ve sklepních uličkách za hřbitovem. Už v pátek 10. 9. 2021 odpoledne proběhne první chutnání burčáku ve sklepě u Zálešáků. V sobotu 11. 9. 2021 pak bude otevřeno 5 sklepů od 12 do 21 hod.
Vstupné se zde neplatí žádné. Těšte se na čerstvý burčák, jaroslavické víno, šnaps, občerstvení i posezení při reprodukované hudbě (posezení jsou krytá pro případ deště).
 

 

CHVALOVICE

Otevřené sklepy 
10.–11. 9. 2021, CHVALOVICE – sklepní ulička 

www.vinarichvalovice.cz 
www.facebook.com/vinarichvalovice
V pátek a v sobotu ožije chvalovická sklepní ulička v malebném lesoparku podél potoka Daníž podzimním vinobraním. Čeká Vás ochutnávka vín a burčáků chvalovických vinařů, doplněná kulturním programem i občerstvením.
V pátek 10. 9. 2021 bude mít program od 17 do 23 hod. formu jednotlivých stánků s víny a kulturního programu na náměstíčku mezi sklepy (k poslechu i tanci hraje cimbálová muzika Galán). Ve 21 hod. se zde těšte na ohňovou show v podání spolku Honorata. 
V sobotu 11. 9. 2021 v 10 hod. opět otevřou vinaři své sklepy, ve kterých Vás pohostí až do 21 hodin. Od 20 hod. pak začne koncert skupiny VICOMT a bude pokračovat asi až do půlnoci. Ve 22 hod. ho doplní závěrečný ohňostroj. 
Vstupné na akci je 100 Kč a platí na oba dva dny. Kdo bude potřebovat vinnou skleničku, může si jí na místě zakoupit za 50 Kč.

Program ve Chvalovické sklepní uličce: 

Dopravní spojení:
Kromě posílené autobusové linky č. 819 bude pouze v sobotu a pouze mezi Znojmem a Chvalovicemi jezdit další speciální autobus.
Odjíždí ze Znojma (autobusové nádraží, nástupiště č. 13) do Chvalovic (sklepní ulička) v 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hod.
Z Chvalovic (sklepní ulička) pak odjíždí zpět do Znojma (autobusové nádraží) ve 13:30, 14:30, 15:30, 18:30, 20:30 a 22:30 hod.


 

HORNÍ DUNAJOVICE

Otevřené Rytířské sklepy 
10.–11. 9. 2021, HORNÍ DUNAJOVICE – Vinařství U Rytířů 

www.rytirskesklepy.cz
www.facebook.com/rytirskesklepy

Rytířské sklepy zvou na zahájení vinobraní s prvním Rytířským burčákem. Při prohlídce sklepa vyhloubeného ve skále můžete potkat i krále Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou a ochutnat vína minulých ročníků. Ochutnávky vín, prodej burčáku i doprovodný program zde poběží v pátek od 16 do 21 hod. a v sobotu od 10 do 21 hod. 
Vstupné na akci se zde žádné neplatí a zdarma jsou i prohlídky sklepa. 
 HNANICE

Otevřené sklepy 
10.–11. 9. 2021, HNANICE – sklepní uličky
 
www.facebook.com/sklepyhnanice
Celkem 14 vinařů otevře své sklepy veřejnosti v hnanických sklepních uličkách. Čeká vás ochutnávka místních vín, prodej burčáku, občerstvení i doprovodný hudební program. Sklenička na víno za 50 Kč bude k zakoupení u každého vinaře.

Program v Hnanických sklepních uličkách: 

Degustace Znovínských vín na vinici Šobes
denně do 30. 9. 2021, NP PODYJÍ – vinice Šobes 

www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji 
V hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí, leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům. Zvláštní význam má i řeka Dyje, která vinici obtéká z několika stran, a také střídající se teplé dny a chladnější noci, mlhy a nakonec i kamenitá, kyselá hlína na rulovém podkladě, která přes den nasává sluneční teplo a v noci je zase intenzivně vyzařuje. Zdejší mikroklima se podobá podmínkám například na Rýně či v údolí francouzské Rhôny. Zkrátka navštívit Znojemsko a nevidět Šobes by byla chyba – a zvlášť v letních měsících, kdy se přímo na vinici otvírá degustační stánek Znovínu Znojmo. Máte tak jedinečnou šanci ochutnat zdejší vína – někdejší klenoty hodovních tabulí moravských knížat i českých králů. Otevřeno je až do konce září denně vždy od 9 do 18 hod.
Nejlepší přístupová cesta na Šobes vede z Hnanic, a tak si můžete tamní Otevřené vinné sklepy zpříjemnit i vycházkou do krásné přírody národního parku a odměnit se za výstup na kopec Šobes lahodným vínem přímo v místě jeho původu.

 


HAVRANÍKY

Otevřené sklepy 
11. 9. 2021, HAVRANÍKY – areál vinných sklepů 

www.facebook.com/events/155194673359844
V sobotu od 10 do 20 hod. se otevře celkem 12 havranických sklepů s nabídkou místních vín a burčáku. Nebude chybět ani teplé jídlo či dechová a cimbálová muzika. Využít můžete také prohlídky místních kopaných pískovcových sklepů, které zaujmou svou rozlehlostí a členitostí. Patří k nejhlubším a nejstarším v oblasti. Doprovodný program i občerstvení zajišťuje obecní Spolek dobré nálady a originální drobné dobroty ochutnáte i v jednotlivých vinných sklepech. Vstupné na akci 50 Kč zahrnuje degustační skleničku a mapku.
 

Degustace Znovínských vín ve Starých vinicích
denně do 30. 9. 2021, HAVRANÍKY – Staré vinice 

www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinicni-trati-stare-vinice-havraniky
Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po hojně využívané cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy v délce několika set metrů a dokonce i kilometrů, ale vás bude jistě více zajímat ochutnávkový stánek, který vznikl přímo u cyklostezky uprostřed vinic. Můžete obdivovat nádherný výhled do kraje a přitom se osvěžit několika vzorky zajímavých vín z produkce Znovínu Znojmo. Příjemné posezení a lahodná vína se zde nabízejí po celou turistickou sezónu. Otevřeno je zde až do konce září denně vždy od 9 do 18 hod.

 


DOBŠICE

Otevřené sklepy 
10.–11. 9. 2021, DOBŠICE – sklepní uličky

www.facebook.com/vinaridobsice 
www.vinari.dobsice.cz 

Vinaři z Dobšic otevřou své sklepy návštěvníkům v pátek od 17 do 22 hod. a v sobotu od 10 do 22 hod. V neděli zde bude prodej vín možný po telefonické domluvě. Do akce se zapojí celkem 10 vinařství, která kromě lahodných vín a burčáku nabídnou i drobné občerstvení nebo doprovodnou muziku. Najdete je ve dvou soustředných lokalitách - Za Školou a Leska.
V pátek i v sobotu bude ve sklepní uličce před sklepy č. 19 a 22 umístěno občerstvení s posezením (v nabídce grilovaná kýta, uzené cigáro, točené pivo, limo aj.). Před těmito sklepy bude probíhat i doprovodný hudební program:

Žádné vstupné na akci se nevybírá a pokud nebudete mít svou vlastní vinnou skleničku, můžete si na místě koupit novou s logem Sdružení dobšických vinařů za 50 Kč. 

Program v Dobšických sklepních uličkách: 

 

LAHObraní
10.–12. 9. 2021, DOBŠICE – Vinařství LAHOFER, Vinice 579 

www.lahofer.cz
V prostorách nového sídla a návštěvnického centra Vinařství LAHOFER ve viniční trati U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly u Znojma proběhne 2. ročník LAHObraní. V pátek od 12 do 22 hod., v sobotu od 8 do 22 hod. a v neděli od 8 do 12 hod. Nabídne ochutnávky vín z vinařství LAHOFER, HANZEL a WALDBERG i čerstvý burčák ve 3 venkovních stanech a chybět nebude ani venkovní stánek s občerstvením (domácí škvarkovaka a mikeš). Wine Bar LAHOtéka bude po celou dobu otevřen v běžném provozu.
Těšit se můžete i na speciální komentované prohlídky vinařství. Tato architektonicky pozoruhodná budova ve tvaru obří vlny mezi viničními řádky s prostorným venkovním amfiteátrem a vyhlídkovou terasou sbírá odborná ocenění jedno za druhým. Komentované prohlídky proběhnou pouze v pátek v 16 hod., v sobotu pak v 11 hod., a jejich kapacita bude omezena na 25 osob. 

Program LAHObraní:

Běžná otevírací doba LAHOtéky:


BOŽICE

Božický burčák 
11. 9. 2021, BOŽICE – Obecní sklep a sklepní ulička 

www.facebook.com/dbv.bozice
www.dbv.webnode.cz
Družstvo božických vinařů připravilo na sobotu od 14 (minimálně) do 20 hod. svou tradiční vinařskou slavnost. Můžete zajít na burčák do Obecního sklepa z 19. století nebo se vypravit do sklepní uličky mezi Božicemi a Boroticemi. Otevřeno jich bude 7. I zde se můžete těšit na ochutnávky vín, prodej burčáku, reprodukovanou hudbu a místní speciality. Spojit ji můžete třeba i s nenáročnou procházkou po trase místní naučné stezky Údolím lásky...

 

 

DOPRAVNÍ INFORMACE

Do všech zapojených vinařských obcí jsou zajištěné posílené spoje od IDS JMK (Integrovaný dopravsní systém jihomoravského kraje - oficiální profil www.idsjmk.cz). Sledujte proto, prosím, aktuální jízdní řády přímo na jejich stránkách nebo v aplikaci.

Kyvadlovou dopravu zajišťují pouze některé vinařské obce, a to vždy ze Znojma a zpět.

JAK SE TAM DOSTAT?

Vrbovec 

 každou hodinu zdarma Retro BarBus,
 posílená autobusová linka 819 

Chvalovice  posílená autobusová linka 819
 sobotní speciální bus Znojmo/Chvalovice
Nový Šaldorf, Konice, Popice      posílená autobusová linka 818
Havraníky, Hnanice, Šatov  posílená autobusová linka 818
Dobšice  autobusová linka 803
Vinařství LAHOFER  autobusová linka 801, poté pěšky
Božice  autobusová linka 822 nebo vlak S8
Jaroslavice  autobusová linka 820
Horní Dunajovice  autobusová linka 811

 


DOPROVODNÝ PROGRAM

Družina v historickém centru
11. 9. 2021, ZNOJMO – centrum města 
www.znojemskevinobrani.cz/doprovodny-program
Bubenická družina, městští konšelé i starověký bůh vína Bakchus (soubor Tambora Bohemica) budou od 9 do 17 hod. procházet město a zvát na doprovodný program Vinařských t(r)ipů. Ten bude letos ve Znojmě soustředěn do dvou hlavních lokalit: nádvoří Znojemského hradu a Jižní hradební příkop.
 

Hradební sobota
11. 9. 2021, ZNOJMO – Jižní hradební příkop u Nové a Prašné věže
(přístup Kapucínskou zahradou z ul. Kollárova)
www.znojemskevinobrani.cz/doprovodny-program
Rodinný program od 10 do 18 hod.: 

Rytířské turnaje na hradě
11. 9. 2021, ZNOJMO – nádvoří Znojemského hradu 
www.znojemskevinobrani.cz/doprovodny-program
www.stvanci.cz

Rytířské jezdecké turnaje v podání divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci za přítomnosti krále Jana Lucemburského a jeho choti Elišky Přemyslovny (herci Miroslav Hrabě a Šárka Drozdová) – v 11:00, 14:00 a 16:00 hod. 
 

Znojemské farní vinobraní
10.–11. 9. 2021, ZNOJMO – kostel sv. Mikuláše 

www.farnostznojmo.cz
Slavnostně vyzdobený farní kostel sv. Mikuláše – středověká dominanta královského města Znojma. Nádherné prostorové aranže z živých květin a zemědělských plodin. Obrazy vyskládané z čerstvé zeleniny a ovoce nebo třeba z obilnin. V tomto jedinečném prostoru s jedinečnou atmosférou se odehrají slavnostní mše i doprovodné koncerty:

PÁTEK 10. 9. 2021

SOBOTA 11. 9. 2021

 

CYKLOzábava pro celou rodinu
10.–12. 9. 2021, ZNOJMO–LOUKA – Cyklo klub Znojmo 

www.cykloklubznojmo.cz
Cyklo klub Znojmo pořádá ve dnech, kdy centrum města ožívá Znojemským historickým vinobraním, doprovodnou akci nazvanou "Klidová zóna – zábava pro celou rodinu". Letošní ročník však musel být opět nahrazen akcí Vinařské t(r)ipy, a tak se cyklo-program přesouvá přímo do areálu "1. Mezinárodního cykloturistického centra služeb a informací v ČR" v sousedství Louckého kláštera (naproti hlavnímu vstupu na Městskou plovárnu Louka).
Zábavný program pro celou rodinu s cyklistickou tématikou zde začíná v pátek ve 14:00 hod., v sobotu a neděli už od 9:00 hod. Všechny tři dny budou atrakce přístupné do 19.00 hodin. Děti se mohou těšit na několik druhů šlapacích kár, koloběžek, trojkolek, skákací hrad, výtvarnou dílnu a pro nejmenší dětskou hernu s Igráčkem a stavebnicí SEVA. Malovací kolo ocení především kreativní děti a chybět nebude ani dětský dopravní koutek pro předškoláky a prvňáčky. Pro zájemce z řad starších dětí jsou připraveny testy a znalostní kviz dopravních značek. Školáci obdrží dopravní rozvrh hodin a předškoláci omalovánku s pastelkami. Rodiče mají možnost si vyzkoušet elektrokola, informovat se o možnostech cykloturistiky v regionu nebo využít relax zónu pro odpočinek.
Lákavá bude i výstava kreslených vtipů s cyklistickou a vinařskou tématikou od Milana Kocmánka anebo největší funkční jízdní kolo v ČR od Martina Zehnala. Autor tohoto skvostu představí i další cyklistické kuriozity, které bude možné také vyzkoušet. Jaká byla jízda na „kole“ před 200 lety můžete zkusit na dřevěných drezínách – kostitřasech, které ze své bohaté sbírky zapůjčil Ivan Křivánek.
V areálu bude možné využít i první veřejnou nabíjecí stanici ve Znojmě pro elektrokola, servisní stojan pro drobné seřízení a opravy anebo samoobslužný mycí box pro jízdní kola. 

CYKLO program: 

 

Dvorec královského sokolníka
11. 9. 2021, OBLEKOVICE – Sokolnická chata 

www.facebook.com/Sokolnicka-chata-Znojmo-105347537908610
www.jizdarna-znojmo.cz
Při tradičním Znojemském historickém vinobraní jsou vždy nepřehlédnutelnou součástí královských průvodů jezdci na koních, lovčí a sokolníci. Připomenout si letošní zrušené vinobraní a zároveň nahlédnout do jeho zákulisí však můžete v oblekovické Sokolnické chatě u řeky Dyje na jižním předměstí Znojma. Od 11 do 17 hod. se tu můžete za poplatek svézt na koních a ponících, kteří bývají účastníky průvodů během vinobraní. Prohlédnout si můžete také kostýmy lovců nebo ukázku letu dravců – k vidění budou orli, sovy, sovice či káně. Na místě bývá otevřeno občerstvení a přírodní dětské hřiště. 

 

Akci VINAŘSKÉ T(R)IPY pořádá Znojemská Beseda jako náhradu za zrušené Znojemské historické vinobraní.
Koná se za podpory Vinařského fondu České republiky a Ministerstva zemědělství.
Znojemské historické vinobraní, tak jak jej znáte, se uskuteční až 9.–11. září 2022 (doufejme...)

Stručný víkendový program si můžete stáhnout také ZDE